Віктор Станіславович (zakusilov) wrote,
Віктор Станіславович
zakusilov

Сегодня родилась украинская Амазонка - София Галечко

Оригинал взят у oleg_leusenko в Сегодня родилась украинская Амазонка - София Галечко

3 мая исполняется 125 лет со дня рождения Софии Галечко (1891-1918), украинского военного деятеля, хорунжия Легиона Украинских Сечевых Стрельцов. Выпускница философского факультета университета г. Граца (Австрия). Активная участница сечево-стрелецкого движения в Галиции. С 1914 года была санитаркой, разведчицей, стрелком, потом - хорунжий УСС. В 1914-1915 гг. отметилась в боях в Карпатах, за что была награждена медалью за храбрость. В 1917-1918 гг. служила в запасной части Легиона УСС Коша Украинских сечевых стрельцов. Трагически погибла на Станиславщине (Ивано-Франковская обл.).

1

Софі́я Гале́чко (Ґалє́чко; 3 травня 1891 — 31 серпня 1918) — перша українська жінка-офіцер, хорунжа УСС.

Біографія

Народилася 3 травня 1891 року в місті Новий Сонч (нині Польща). Навчалась у Самбірській народній гімназії; закінчила філософський факультет університету міста Граца (Австрія). Брала участь в українському молодіжному русі, була членом «Пласту». В часі навчання була головою гуртка «Рідна школа» та заступницею голови товариства «Січ».

На початку першої світової війни добровільно вступила до легіону УСС. З 1914 року була санітаркою, розвідницею, стрільцем, четарем. У листопаді 1914 нагороджена медаллю за хоробрість. Того ж року підвищена в званні до підхорунжої. Згодом — хорунжа УСС, відзначилася у боях в Карпатах (зима 1914-15) та на Маківці.

У 1917–1918 роках служила в запасній частині — Коші Легіону УСС. 31 серпня 1918 трагічно загинула (втонула у Бистриці) у с. Пасічна (існує версія, що покінчила життя самогубством).

Згідно з розпорядженням представника Президента України від грудня 1993 року її могила віднесена до реєстру місць пам'яті Української революції.

В Івано-Франківську є вулиця Софії Галечко.

Софія Галечко гордо вирізняється на тлі Першої Світової війни. Ця перша українська жінка-хорунжа отримала офіцерське звання і срібну медаль «За хоробрість», служачи в Українському війську січових стрільців. Молода жінка мужньо долала всі військові труднощі нарівні з чоловіками, пройшовши нелегкий шлях від рядової до командира роти. Не можна не згадати про 500 українок-політв'язнів, для яких ідея свободи була вищою за інстинкт самозбереження. Під час відбування покарання в радянському концтаборі в Кінгірі вони зі словами «Бог і Україна» голіруч пішли в наступ на танки й гармати.

Доба національно-визвольних змагань українського народу за свою державність зумовила велике піднесення духовності та суспільної активності жіноцтва. Зокрема і у військових формуваннях. Жінки тої доби в дечому продовжили традиції давніх амазонок, але більшість з них пішла лінією свого природнього покликання.

Українки мужньо й жертовно виконували громадський і патріотичний обов’язок у боротьбі за збереження державності, волю та незалежність нації. Софія Галечко - одна з небагатьох відомих нам тепер жінок-військових - трагічно загинула у 1918 році в селі Пасічна, де і була похована в урочищі Розтока. Довгі роки могила була забута, і тільки 1991 році встановлено пам'ятник та віддано шану великій українській діячці. Щоправда рідко тут зустрінеш відвідувачів. Мабуть і дотепер багато людей не знає де спочиває Софія Галечко. І це прикро, тому що людина, яка віддала своє життя за Україну, заслуговує на більше. Пам'ятаймо свою історію та видатних діячів нашої країни.

Світлини від Правди:

Українські Січові Стрільці (Софія Галечко 10 на світлині з ліва)

1

Софія Галечко в ранзі десятника (фото 1916 р.)

2

Освячення пам'ятника в с. Пасічна в 1991р.

3
4
5

Фото пам'ятника (2008р.)

6
7
Tags: Українські Січові Стрільці, биография, герої України, даты, женщины, памятники, постаті в історії, українці
Subscribe

Recent Posts from This Journal

promo zakusilov december 30, 2021 17:07 6
Buy for 200 tokens
Я, волонтер з 2013 року, хочу подякувати всім хто не дав мені опустити руки і втратити віру в людяність... Так сталось що півтора роки тому в результаті нещасного випадку я зламав бедро, через те що в мене крім того захворювання крові - «Гемофілія», в операції мені було відмовлено.…
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments